Fortigate MR3 Application Control

Eylül 25, 2012
0 Yorum

Öncelikle herkese merhaba
Bu makalede application uygulama örneği göreceğiz  resimlerde bulunan ayarlamalar msn konuşmalarının loglanması için gerekli ayarlamaları içerir.
1.Resim: UTM>Application Control> Application sensor bu yolu izleyerek bir default uygulama açılır. İstenirse sağ üst köşede + butonu kullanılarak yeni bir uygulama açılabilir. Biz yeni bir uygulama yapmadan default uygulama üzerinden işlem yaptık. 4 ile işaretlediğimiz bölümden Entry seçmeliyiz.

2.Resim:  Entry seçeneğini açtığımızda karşımıza gelecek ekran bu olacaktır.Bu ekranda  Category kısmından dilediğimizi seçebilir ve application kısmında seçilen kategoriye ait uygulamaları seçip yasaklama yada izin verme işlemi yapabiliriz. Bizim burada yaptığımız ayar msn için izin verdik ve log tutması için Packet Logging  seneğini seçtik

3.Resim: Bu resimde girmiş olduğumuz ayarların policy kısmına işlediğimiz kısımdır Firewall > Policy > Create new   diyerek yeni bir policy oluştura bilir veya mevcut bir policy üzerinde ayar değişikliği yapabiliriz biz mevcut bir policy üzerinde  değişiklik yaptık. Alt kısımda bulunan UTM seçeneğini işaretlediğimizde hemen altına ayar kutucukları çıkacaktır.Enable DLP Sensor   de Content_Archive Enable Application Control  kısmında ise oluşturduğumuz application kuralını seçmeliyiz. Protocol options secenegi ise default  olarak işaretlememiz gerekmekte.